ÖNCELİKLİ İZLEM YAPMIYORUZ !

  • Görüntüleme: 736
  • 21 Ağustos 2020

Dünyayı etkisine alan ve Mart ayında ilk vakanın görülmesinden sonra hızla ülkemizde de yayılan ve Pandemi ilan edilmesi ile devam eden Corona virüs enfeksiyonu ile mücadelede T.C. Sağlık Bakanlığı, bir dizi algoritmalar, önlemler ve virüsün yayılmasını önlemek için sağlık personeli için görevler yayınlamıştır.
Aile hekimliği çalışanları olarak pandeminin başlamasından tüm 2 nci ve 3 ncü basamak sağlık kurumları personellerinin esnetilmiş mesai uyguladığına acil hasta dışında hasta bakmadığına, ameliyatların bile yapılmadığına, hepimiz şahit olduk. Ama Mart 2020 tarihinden bugüne aile hekimliği çalışanları ülkemizin içerisinde bulunan Corona virüs salgınında hastalığa yakalanan, hastalarla teması olan, yurt dışından ülkemize gelen, cezaevlerinden izinli çıkan, test yaptıran tüm vatandaşlarımızın izolasyon izlemlerini yaptık. Bu izlemlerin İlçe Sağlık Müdürlüklerinde görevlendirilecek personellerle yapılabileceğini, problemli vakaların tarafımızdan değerlendirilebileceğini, yaptığımız işin tabiri caizse çağrı merkezi uygulamasından farkı olmadığı gerçeğini bile bile, İlçe Sağlık Müdürlüğü personellerinin izlem yapılan hastaları arayarak aile hekiminiz sizi arıyor mu diye dedektiflik yapmasını ve vatandaşın gözünde sağlık personeline olan değerin düşürüldüğünü bilmemize rağmen izlemleri yaptık ve yaparken de bir menfaat ummadık. Bu izlemleri yaparken sadece daha fazla vatandaşımızın enfeksiyona yakalanmamasını ve enfeksiyonun sınırlandırılmasını amaçladık. Hafta içi yaptık, hafta sonu yaptık.
Bu arada asli görevlerimiz olan bebek takiplerimizi, gebe takiplerimizi, bebek ve yetişkin aşılamalarımızı, kronik hastalık ve lohusa takiplerimizi, 15-49 Yaş Kadın İzlemlerini de aksatmadan yaptık. Ayrıca hastanelerde pandemi nedeniyle geri çevrilerek bakılmayan hastaların da muayenelerini yaptık. 
Bütün bunları yaparken diğer sağlık personellerine verilen ek ödemeler aile hekimliği çalışanlarına verilmedi. Bu da yetmezmiş gibi esnetilmiş mesai yapan tüm sağlık çalışanlarının maaşları tam olarak yatırılırken ve pandemi süresince ek ödeme alırken üvey evlat muamelesi gören bizlerin, Corona virüs enfeksiyonuna yakalanan meslektaşlarımızın da maaşı kesildi. Bu süreçte enfeksiyondan kaybettiğimiz meslektaşlarımızın idare tarafından şehit sayılmasını bırakın meslek hastalığı olarak kabul edilmesi bile gündeme gelmedi. 
Mart 2020 den bugüne hiçbir karşılık beklemeden sadece mesleğimizi yapmaya çalışırken Bakanlığımız, bugüne kadar verdiğimiz hizmeti görmezden gelerek, adeta sadaka veri gibi 1 Ağustos itibariyle öncelikli izlemler göz önüne alınarak 1 nci basamak çalışanlarına ek ödeme yapılacağı açıklaması aile hekimliği çalışanlarının üvey evlat kabul edildiğinin açık bir göstergesi olmuştur.
Bakanlığımızın bizlere sadaka gibi ödeme yapacağına hastalanıp çalışamayan meslektaşlarımızın kesilen maaşları olarak, şehit olan meslektaşlarımızın geride kalan yakınlarına yardım olarak verilmesine öncelik vermesi gerekmektedir.
Biz Adana Aile Hekimleri Derneği olarak emeklerimizin hiçe sayılmasını kabul etmiyor, AHEF’ in aldığı karara uymaya devam edeceğimizi beyan ediyoruz.

ADANAHED YK.

PAYLAŞ: